Ê

Blog

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?
1 (5)

Ülkemizde havacılık çok büyük bir hızla gelişiyor. Havayolu şirketlerimiz ise verdiği yeni uçak siparişleri, İstanbul’un üçüncü havalimanıyla birlikte çok daha büyük bir aktarma merkezi ve hub olacağı gerçeği havacılık alanında da önümüzün açık olduğunu gösteriyor. Türk Hava Yolları gibi önde gelen şirketlerin verdiği yeni siparişlerle gençleşen uçak filoları, yeni teknolojiler sayesinde daha az yakıt harcıyor. Bununla beraber özel şirketler arasındaki rekabet, yurt dışı uçuşlarda yabancı havayollarının da rekabete girmesi, fiyatlara tüketici açısından olumlu yansıyor. Yani genellikle bu rekabet en çok tüketicilerin işine yarıyor. Artık hem daha fazla uçuyor, hem de daha ucuza uçak bileti alabilmenin de yollarını arıyoruz.

Yapacağımız tatillerde ya da iş seyahatlerimizde, uygun fiyatlı olarak uçak bileti bulmak için belki de en önemli konu, biletinizi erken satın almak. Havayolları kullandığı özel yazılımlarla en erken alınan biletlere, en uygun fiyatı sağlıyor. Airlines Reporting Corporation‘ın hazırladığı bir rapora göre, Avrupa iç hatlar uçuşlarında en ucuz uçak bileti 140 gün önce, Amerika Birleşik Devletleri iç hat uçuşlarında ise 57 gün önce bulunabiliyor.

Ucuz uçak bileti için bir diğer önemli konu ise, uçuş tarihleriniz. Gideceğiniz ülkenin resmi ya da dini tatilleri, ya da ülkemizdeki tatiller bilet fiyatlarına ciddi oranda etki edebiliyor. Bu yüzden bu tarz tarihlerdeki bilet tercihleri erken rezervasyon yaptırsanız bile biraz daha pahalıya gelebiliyor. Yine seyahat tarihlerinizdeki esneklik de bilet fiyatları açısından önemli, özellikle gidişlerde Cuma akşam ya da Cumartesi sabahları, dönüşlerde ise Pazar akşam uçuşları Türkiye iç hatlarda ucuz uçak biletini zorlaştıran etmenlerden. Bu sebeple bu tarz hafta sonu kaçamağı biletlerinizi de çok önceden almanız lehinize olabilir.

Ucuz uçak bileti almanın bir diğer yolu ise, havayollarının resmi web siteleri ya da sosyal medya hesaplarından duyurduğu promosyonları sıkı takip etmek. Havayolları dönem dönem yaptığı bu kampanyalarla birlikte oldukça ucuz fiyatlara bilet sağlıyor. Bu arada uçak biletinizi BKM Express ile öderseniz de farklı avantajlar elde etmeniz mümkün. Mesela Sun Express’te uçak biletinizi BKM Express ile öderseniz anında 10 TL indirim sizi bekliyor ya da Türk Hava Yolları’da uçak biletinizi BKM Express ile öderseniz 250 Mil kazanabilirsiniz.

BKM Express

Kartlarınızı ekleyin, hem internet hem yüz yüze alışverişlerinizde kullanın. İstediğiniz herkese dilediğiniz zaman para gönderin. Bu kadar basit.