Ê

Blog

Sushi hakkında merak edilen 10 soru ve cevabı
bex_blog_1

Sushi’ye bayılanlardan mısınız yoksa sushi’ye karşı önyargılı olanlardan mı? Hangi gruptan olursak olalım, aslında birçoğumuz sushi’yi çok da tanımıyoruz. Hal böyleyken tüm soru işaretlerini kaldıralım dedik ve Japon mutfağının bu nadide parçasını araştırdık.

  1. Sushi’deki balıklar gerçekten çiğ mi?

Sushi’yi denemekten bile çekinenlerin ilk sorduğu soru bu olsa gerek. Hemen içinizi rahatlatalım, sushi’deki tüm balık ve deniz mahsulleri için çiğ demek doğru olmaz. Sushi’nin çok fazla çeşidi var ve her birinde farklı kesim ve pişirme teknikleri kullanılıyor. Çiğ olarak tek başına servis edilen çeşitlerine de sashimi adı veriliyor. Bunun yanı sıra kızartılmış veya ızgara edilmiş balıkların bulunduğu sushi’ler var. Örneğin, Ebi Ten Roll.

  1. Nasıl oldu da sushi tüm dünyaya bu denli yayıldı?

Sushi tüketiminin yaygın olmasının birçok nedeni var. Öncelikle içeriği ve hazırlanışını göz önüne alırsak çok yağlı olmaması ve kullanılan pirincin haşlanması sushi’yi diğer fastfoodlarla karşılaştırıldığında çok daha sağlıklı bir tercih yapıyor. Bunun yanı sıra farklı damak tatlarına göre, farklı şekillerde hazırlanabildiği için dünya genelinde kabul gören bir yiyecek olmuş. Diğer taraftan hep aynı yemekleri tüketmekten sıkılan Batılılar için ayrı bir cazibesi var.

  1. Temelde kaç çeşit sushi var?       

Kendi içlerinde malzemelerine göre çok çeşitleri olsa da sushi’leri üç ana grup altında sınıflandırabiliriz. Bunlardan birincisi maki’ler. Makizushi’nin kısaltması olarak menülerde yer alan makiler balık/etin sebzelerle birlikte deniz yosununa sarılmasıyla hazırlanıyor. Pek çoğumuzun tercihi roll sushi’ler bu grupta yer alıyor. İkinci grup nigiri yani elle bastırılmış sushi’ler. Pirincin şekillendirilmesi ve üzerine balık ya da deniz mahsulü eklenmesiyle hazırlanıyor. Diğer grup ise daha önce bahsettiğimiz sashimi’ler. Bu sushi’lerde pirinç kullanılmıyor; çiğ balık soya sosu ve wasabi ile servis ediliyor.

  1. Türk damak tadına en uygun sushi hangisi?

Kesinlikle kızartma ve ızgara balıkların yer aldığı maki sushi’ler. Bunların arasından, tadına aşina olduğunuz ton ve somonun yer aldığı roll’ları deneyebilirsiniz.

  1. Sushi neden bizde lüks bir yemek olarak algılanıyor?

Sushi’nin doğduğu topraklardan uzakta servis edilmesi, yapılışının ustalık gerektirmesi gibi faktörleri göz önünde bulunduracak olursak, aslında ülkemizde neden lüks bir yemek algısı yarattığını anlamamız zor olmayacaktır. Birtakım malzemelerinin yurtdışından geliyor olması, fiyatı artıran sebeplerden.

  1. Sushi yapmak kolay mıdır?

Sushi hazırlamak çok zor olmasa da belli bir tecrübe gerektirdiği su götürmez bir gerçek. Öte yandan uygun pirincin seçilmesi ve doğru pişirilmesi çok önemli. Bunlara ek olarak sushi’leri yuvarlarken kullanacağınız bambu matına hakimiyetiniz sushi’lerinizin tadına olmasa da görüntüsüne ciddi oranda etki edeceğinden, misafirlerinize bir sushi ziyafeti sunmayı düşünüyorsanız önceden birkaç kez deneme yapmanızda fayda var.

  1. Sushi sağlıklı bir yiyecek mi?

İçerdiği pirinç, balık ve sebzeler düşünüldüğünde sushi sağlıklı bir yiyecektir. Farklı türlerinin farklı besin değerleri olduğu gibi protein, karbonhidrat ve yağın güzel ve dengeli bir karışımı olan sushi’leri tercih edebilirsiniz.

  1. Sushi’nin yanında neden wasabi ve zencefil yenir?

Sushi’lerin olmazsa olmazı bu ikilinin varlık sebepleri sadece sushi’lere lezzet katmak değil. Örneğin wasabi balığın içindeki parazitleri etkisiz hale getirdiği için sushi’nin yanında servis ediliyor. Zencefil ise yaygın kullanımın aksine sushi’nin üzerinde değil, sushi’ler arasında damaktaki tadı tazelemek için öneriliyor.

  1. Sushi çubuğu kullanmak şart mıdır?

Tabii ki şart değil ama çubukla yemesi daha kolay. Alıştıktan sonra tek bir pirinç tanesini bile çubukla almak mümkün! Her şeyin ötesinde çubuk kullanmak, bir kültüre saygı duymanın da göstergesi. Konfüçyüs’ün de dediği gibi “Onurlu ve dürüst adam daima mezbaha ile mutfağı birbirinden uzakta tutar ve sofrasında bıçaklara hiçbir zaman izin vermez.”

  1. Sushi’nin yanında ne içilir?

Pirinç ve tahıl tozundan yapılan sake, bildiğiniz üzere Japonların ulusal içkisi. Tadı şaraba göre biraz daha ekşimsi olduğu için damak tadınıza uygun değilse beyaz şarapla da tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçeneğimiz ise tabii ki yeşil çay.

Tüm bunların üzerine iştahınız mı açıldı? O zaman size bir sürprizimiz var: www.sushico.com.tr adresinden BKM Express ile tek seferde yapılan 50 TL ve üzeri alışverişlerde adında 20 TL indirim var! Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

BKM Express

Kartlarınızı ekleyin, hem internet hem yüz yüze alışverişlerinizde kullanın. İstediğiniz herkese dilediğiniz zaman para gönderin. Bu kadar basit.