Ê

Blog

Gözle ödeme dönemi çok yakında başlıyor!
galaxy-note-7

Samsung, dün tanıttığı ve 19 Ağustos’da piyasaya sürmeye hazırlandığı Galaxy Note 7’nin yeni özellikleriyle bir hayli dikkat çekti. Kavisli ekranı, telefon ile tablet arasındaki boyutları ile “phablet” olarak anılan Note 7’nin bir diğer yenilikçi ve bizi ilgilendiren özelliği ise iris scanner olarak anılan, göz tarama özelliği oldu.

Samsung Galaxy Note 7 ile gelen özellik tıpkı parmak izi okuyucu cihaz gibi çalışacak. Telefon sahibi, gözlerini kaydettikten sonra onaylama işlemlerini gözle yapabilecek. Yakın gelecekte mobil bankacılık uygulamalarına ve ödeme onaylama gibi süreçlerde de kullanılabilecek bu özellik sayesinde artık biyometrik özelliklerimizi finansal alanda da kullanabiliyoruz.

Aslında Samsung’un göz tarama özelliği alanında bir ilk değil, daha önce Londra’da gerçekleştirilen Finovate 2016 konferansında tanıma fırsatı bulduğumuz girişimlerden biri olan eyeLock adlı girişim de bankacılık uygulamalarına göz tarama özelliğini kazandırmayı hedefleyen bir fintech girişimi olarak dikkat çekiyordu. Fakat Samsung’un bu özelliği Note 7 ile birlikte bir telefon özelliği olarak sunuluyor. Böylece Note 7 sahibi kullanıcıların Samsung Pay ile yaptığı ödemelerde göz tarama fonksiyonunu kullanmaları mümkün olacak.

BKM Express

Kartlarınızı ekleyin, hem internet hem yüz yüze alışverişlerinizde kullanın. İstediğiniz herkese dilediğiniz zaman para gönderin. Bu kadar basit.