Ê

Blog

E-ticaret siteleri fiziksel alışveriş dünyasına mı giriyor?
whole-foods

Elektronik ticaretin dev şirketi Amazon, organik market zinciri Whole Foods’u 13,7 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

Amazon dünyanın 4’üncü en değerli şirketi. Whole Foods ise bugün ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta 460 mağaza ile hizmet veriyor. Organik ve sağlıklı ürünler denilince akla gelen ilk market zincilerinden biri. Migros ile karşılaştırmak gerekirse bugün Migros’un 1600 mağazası var.

Peki e-ticaret devi neden böyle bir hamle yaptı?

Amazon’un bu satın alma ile ana hedefi fiziksel mağazalarda hala yoğun alışverişin yapıldığı bir devirde müşteriler her nerede satınalma yapmak ister ise orada hizmet verebilmek.  Amazon’un 2016 satışlarına baktığımızda 136 milyar dolar ile Wal-Mart’ın dörtte biri. Yani aslında çok daha büyük bir pazar fiziksel ticarette yer alıyor.  Whole Foods’un 2016 yılı geliri 15 milyar dolar. Amazon’un bugünkü finansal yapısı düşünüldüğünde bu büyüklükteki bir marketin ona daha uygun olduğu söylenebilir.

Amazon, uzun zamandır AmazonFresh, Prime Pantry, AmazonFresh Pickup, Amazon Go, ve Amazon Dash Wand gibi girişimlerle alışverişi teknoloji ile kolaylaştırmak ve zenginleştirmek  adına adımlar atıyordu. Bu satın alma ile Whole Foods mağazaları bu girişimler için de bir test merkezi haline gelecek.

Amazon’un bu satın almadaki bir başka hedefi ise veri(data). Amazon’un elinde çok büyük bir veri var fakat bunlar hep e-ticaret ile ilgili. Fiziksel alışverişte müşteriler hangi saatte, hangi lokasyonda ne satın alıyor gibi bir veri ise henüz elinde yoktu. Fiziksel mağazacılık ile birlikte aslında elindeki verinin eksik kısmını da tamamlamış olacak.

Teslimat, Amazon’un her zaman en önemli kozu oldu. Whole Foods ise malzeme deposu ve soğuk hava deposu anlamında önemli yerlere sahip. Bu iki değerin birleşmesi ile anında teslimat servisi gibi  bir girişimin doğması bekleniyor. Bugün bu hizmeti ABD’de Instacart veriyordu. Onun da geleceği artık tehlike altında.

Özetlemek gerekirse; Amazon, hala daha büyük bir pazar olan fiziksel alışverişten pay almak için bu hamleyi yapmış gibi gözüküyor. Bu hamleyle beraber uçtan-uca bir alışveriş deneyimi sunmak için elinde çok önemli bir koz oldu.

Onur Şimşek

BKM Express

Kartlarınızı ekleyin, hem internet hem yüz yüze alışverişlerinizde kullanın. İstediğiniz herkese dilediğiniz zaman para gönderin. Bu kadar basit.