Ê

Blog

BKM Express ile bağış
blog_bagis

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sivil toplumu yaşatmak ve gelişimini desteklemek için yapılan bireysel bağışlar hayati öneme sahip. Çoğumuz bunun farkındayız ve gelişmesini istediğimiz sivil toplum örgütlerine maddi destek de vermek istiyoruz. Fakat bağış yapmak ve bağış yapmanın gerekliliğini hatırlamak her zaman kolay olmuyor. Bağışlarımızı internet üzerinden, kredi kartlarımızı kullanarak bile yapsak çoğu zaman vakit sıkıntısı yaşıyoruz ya da günlük hayatın koşuşturmacasında aklımıza gelmiyor.

Sivil toplum örgütleri bu sorunu aşmak, görünürlüklerini ve bağış kanallarını arttırmak için insanlara kolay bağış yöntemleri sunmak ve onların günlük hayatları akışı içinde karşılarına çıkmaları gerekliliğini farkına vardılar. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji kullanımı ile hacmi gittikçe artan e-ticaret ve gelişen ödeme sistemleri teknolojileri de vakıflar için yeni seçenekler sunmaya başladı. Bu tabloya sosyal sorumluluğunun bilincinde olan ve yeteneklerini bu amaçla sivil toplumla paylaşmak isteyen teknoloji firmaları da eklenince yepyeni fırsatlar ortaya çıktı.

Bu bağlamda Türkiye’nin ödeme sistemi BKM Express bu konuda gerçekleştirdiği iş birliklerini ve hayata geçirdiği projelerle fark yaratıyor.

BKM Express, Eylül 2015 tarihinde Online alışverişlerinizde sepet tutarınızı yukarıya yuvarlayarak seçtiğiniz sivil toplum kuruluşuna destek olmanızı sağlayan Yuvarla Sosyal Girişimi ile işbirliğine gitti. Yuvarla Sosyal Girişimi’nin BKM Express üye işyerleri arasına katılması sonucu BKM Express ile yapılan tüm e-ticaret işlemlerinin sonunda Yuvarla ailesine mensup 8 sivil toplum kuruluşu arasından seçtiğiniz kuruma bağış yapabilme şansına sahipsiniz. Sadece yuvarlamakla kalmayıp daha fazla bağış yapmak isterseniz de bağış miktarını 1’er TL ekleyerek arttırabilirsin. Yuvarla Sosyal Girişim’i ile işbirliğimiz başladığı andan itibaren ses getirdi ve binlerce bağış işlemi geçekleşti.

BKM Express, QR kod ile ödemeyi kullanarak vakıflara bağış yapılması da 2015 senesi içinde devreye aldığımız ve yaygınlaştırmayı planladığımız uygulamalardan bir diğeri.

QR kodu üzerinden BKM Express ile bağış şu şekilde çalışıyor: Bağış yapılacak sivil toplum kuruluşuna ait sabit tutarlı bir QR kodu BKM Express uygulamasına girerek “QR ile Öde” seçeneğiyle okuttuktan sonra “Onayla” butonuna basıp bağış işleminizi tamamlıyorsunuz.

QR kod ile bağış uygulamasını şimdiye kadar 2 sivil toplum kuruluşu için BKM içerisinde denedik ve kurum içi bağış toplamanın farklı bir örneğini sergileyerek tüm çalışanlarımızdan olumlu tepkiler aldık.

Siz de BKM Express’in sunduğu kolay bağış fırsatlarından faydalanmak isterseniz BKM Express’i kullanarak yaptığınız e-ticaret işlemlerinde işlem tutarınızı yukarı yuvarlamanız yeterli. İşte bu kadar kolay… Eğer dilerseniz, aşağıdaki QR kodu sizde BKM Express’inizle okutarak Koruncuk Vakfı’na 1 TL’lik bağış gerçekleştirebilirsiniz!

koruncuk1 koruncuk-1tl

Evren Yıldırım

Evren Yıldırım, iş hayatına 2002 yılında TESEV’de Proje Yöneticisi olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Anadolu Hayat Emeklilik, Aygaz, Vodafone ve Turkcell şirketlerinin pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetimi bölümlerinde farklı sorumluluklar üstlendi. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Sabancı Üniversitesi MBA mezunudur.